תותבות שיניים

תותבות שיניים הינן מתקן מלאכותי שמחליף שיניים טיבעיות. ישנה תותבת אשר מחליפה רק חלק מהשיניים ואחרת מחליפה את כולן. באופן כללי, ניתן למנות שלושה סוגים עיקריים של תותבות שיניים: תותבות קבועות, תותבות זמניות ותותבות נשלפות. מטרתן של תותבות שיניים היא יצירת מראה אסתטי בעל יכולת של תפקוד שיניים מלא.

 


תותבות שיניים - הסוגים

תותבות זמניות מיועדות כפתרון זמני אסתטי עד השלמת השיקום המלא של השיניים. תותבות זמניות חלקיות, מחוברות לשיניים על ידי ווים לשיניים קיימות. התותבות עשויות חומר פלסטי ומטרתו להוות הגנה זמנית לטיפול שיניים כללי.

תותבות קבועות מתבצעות לאחר שלב ריפוי החניכיים. ישנה אפשרות להתקנת תותבות שיניים חלקיות או מלאות, לפי הצורך. את החלקיות מתקינים על שתי שיניים בריאות משני צידי המרווח, כאשר החלק האמצעי מהווה גשר. גם תותבות חלקיות אלו, יש מספר סוגים לבחירה ולכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. ישנה תותבת שיניים על בסיס שלד ויטילום, תותבת ואלפלסט, ושילוב בין שתיהן.

 


תותבות שיניים שלמות וקבועות

תותבות אלו מכסות באופן מלא את הלסת. החלק העליון מקובע בפלסטיק אקרילי או 'קומפוזיט'. לעיתים מחדירים רשת לחלק האקרילי לשם חיזוק המבנה ורמת העמידות נחשבת לגבוהה, לפחות כמו של חרסינה. כאשר מתקינים תותבות שיניים תחתונים, ניתן להוסיף גומי לחיזוק האחיזה והפחתת הלחצים.

 


תותבות שיניים על גבי שתלים

 

ישנם מצבים, בהם נדרשת השתלה של מספר שתלים אשר ישמשו כעוגן לתותבת יציבה, חזקה ועמידה. התותבת נתפסת על ידי הקלקה ומאפשרת נוחות ברמה מקסימלית. הצורך בהשתלת שתלים נעה בין שתיים עד ארבע שיניים בלסת.

 


הטיפול הנכון בתותבות שיניים נשלפות

  • חשוב להרכיב תותבות שיניים כל היום, על מנת לאפשר תמיכה ללסת ונשימה תקינה. חוסר עקביות בהתקנת התותבות במהלך היום, יגרום לחוסר התאמה עתידית של התותבת.
  • יש לנקות את תותבות השיניים פעמיים ביום. צריך להסירן ולצחצח אותן במברשת רכה ומשחה המכילה פלאוריד.
  • פעם בשבוע, מומלץ, לנקות את השיניים עם חומר מיוחד לניקוי תותבות. את חומר הניקוי רוכשים בבית המרקחת.
  • כאשר ישנה בעיה כלשהיא עם התותבת, חשוב להגיע לרופא השיניים ולא לנסות לתקן לבד. נזק מזערי עלול להוביל לצורך ברכישה של מערכת תותבות חדשה.

 

בעיות שכיחות - תותבות שיניים

  • חוסר התאמה מדויק עלול להוביל לאובדן ואקום. בודקים זאת על ידי הוצאת התותבת, אם אין התנגדות מואקום, יש צורך בתיקון.
  • לעיתים נוצרות בעיות בבריאות החניכיים, על כן חשוב להקפיד על ניקוי החניכיים באופן שוטף. צבע החניכיים האידיאלי הוא ורוד. אם מופיעה אדמומיות בחניכיים או כאבים, יש לפנות לרופא השיניים.

 

תותבות שיניים אידיאלי

 

על מנת שתותבות שיניים יהיו נוחים, אסתטים ויעילים, חשוב לבצע התאמה אישית ופונקציונאלית. לבחון היטב את האפשרויות העומדות בפניכם ולהתייעץ עם מספר רופאי שיניים. מחשבה מוקדמת תמנע מכם עוגמת נפש וחרטה עתידית. פנו לרופא שיניים בעל ניסיון ומומחיות בתחום תותבות שיניים וביחרו את השילוב המתאים לכם. קיימים כיום, מגוון והיצע של פתרונות וטכניקות מודרניות, לציד כל אחת מהן יתרונות וחסרונות, עימדו עליהם.

למידע נוסף או זימון תור לרופא שיניים, השאר פרטיך ונציגנו יצור איתך קשר בהקדם.‏

איליה
מושייב
סידא דנט
מרפאת שיניים
סוקולוב 84
חולון
, גוש דן
ישראל
, 58330
+972 3 5033336
+972 3 5054722