מרפאת שיניים בחולון סידא דנט
מרפאת שיניים בהנהלת
ד"ר איליה מושייב
Search
Close this search box.

צילום שיניים או צילומי רנטגן מאפשרים לראות תמונות של השיניים, העצמות והרקמות הרכות סביבם כדי למצוא בעיות עם השיניים, הפה והלסת. בעזרת צילומי רנטגן ניתן לאבחן חורים עם עששת בשן, מבנה שיניים מוסתרות (כמו שיני בינה), וכן איבוד מסת העצם, שלא ניתן לראות בבדיקה ויזואלית. צילום שיניים או צילומי רנטגן מתבצע גם כמעקב אחרי טיפול שיניים.

סוגי צילומי שיניים או צילומי רנטגן נפוצים

כדאי לזכור כי צילומי הרנטגן משתמשים בכמויות קטנות של קרינה. צילומי נשך נועדו להראות בתמונה יחידה את השיניים העליונות והתחתונות האחוריות, את המנשך, ועד כמה השיניים נוגעות זו בזו. צילומי שיניים אלו הם רוטיניים ומטרתם לעזור לרופא השיניים לאתר עששת בין השיניים וכדי לוודא את טיב המנשך בין שורות השיניים העליונות לתחתונות. ניתן לראות בצילומי שיניים אלו גם אם התרחשה איבוד מסת העצם, בעקבות התפתחות מחלת חניכיים חמורה או זיהום בשיניים.

צילום שיניים פריאפיקלי נועד להראות את השן כולה, מן הכתר החשופה ועד סוף השורש בנוסף לעצמות התומכות בשיניים. מטרתם של צילום שיניים מסוג זה לעזור לרופא השיניים לאבחן בעיות שיניים מתחת לקו החניכיים או בלסת, כגון שיניים כלואות, כיבים, ציסטות, גידולים, ושינויים בעצם המושפעים מכמה סוגי מחלות.

צילומי שיניים סגריים (Occlusal) נועדו להראות את גג או רצפת הפה ומהווים אמצעי עזר אבחנתי טוב במקרה של חוסר שיניים, שיניים נוספות, שיניים שלא בקעו עדיין דרך החניכיים באחת הלסתות או בשתיהן. בנוסף רופא השיניים יכול לאבחן שברים בלסת, חיך שסוע, ציסטות, מורסות, או גידולים. צילום שיניים סגרי עשוי לשמש גם לגילוי חפץ זר.

צילום שיניים פנורמי נועד לתת ראייה רחבה של הלסתות, השיניים, הסינוסים, אזור האף ומפרקי הלסת. צילומי רנטגן אלה אינם לאיתור עששת בין השיניים. אלא צילום שיניים פנורמי מהווה אמצעי עזר אבחנתי טוב לרופא השיניים לגילוי בעיות כגון שיניים כלואות, חריגות התפתחות וגדילה בעצם, ציסטות, גידולים מוצקים (סרטניים), זיהומים, ושברים.

מתי מתבצע צילום שיניים?

סדרת צילומי שיניים פריאפיקליים של כל הפה (14-21 צילומי רנטגן) לרוב נעשים במהלך הביקור הראשון של המטופל אצל רופא השיניים. צילומי נשך מבוצעים בצורה רוטינית במהלך כל בדיקה שגרתית לאתר עששת. צילום שיניים פנוראמי נקבע מדי פעם, גם עבור טיפול אורתודונטיה (יישור שיניים). באופן כללי צילום שיניים או צילומי רנטגן נקבעים ומבוצעים בהתאם לצורך בהתחשב בגיל, בסיכון למחלות, או בסימנים וסימפטומים של מחלות.

מדוע לעשות צילום שיניים?

צילומי רנטגן של השיניים מהווים אמצעי עזר אבחנתי טוב לרופא השיניים:

לגילוי בעיות בפה כגון עששת, נזק לעצמות התומכות את השיניים, פציעות בשיניים (כגון שורשי שן שבור). צילום שיניים נעשה לעיתים קרובות לאבחון מוקדם של בעיות אלו, לפני הופעת הסימפטומים.
לגילוי שיניים כלואות או שיניים במיקום לא מתאים למבנה הפה. לגילויי שיניים בצפיפות יתר שאינם יכולים לבקוע דרך החניכיים. למצוא ציסטות, גידולים מוצקים (סרטניים), או פצע עם זיהום (אבצס).
לבדוק את מיקומן של שיניים קבועות הגדלות בלסת אצל ילדים עם שיני חלב.
לתכנן תוכנית טיפול, כדי לטפל בעששת נרחבת, לבצע ניתוח טיפול שורש, לוודא מיקומם של שתלים דנטליים, ולפני עקירות שיניים מסובכות.
לתכנן תוכנית טיפול אורתודונטיה (יישור שיניים).