מרפאת שיניים בחולון סידא דנט
מרפאת שיניים בהנהלת
ד"ר איליה מושייב
Search
Close this search box.

שמירה על ניקיון שיניים ומניעה של מחלות שיניים וחניכיים חשובה מאוד כבר מגיל צעיר מאוד. מניעה של היווצרות חיידקים על ידי שמירה על צחצוח שיניים וניקיון הפה, שומרת עלינו מבעיות בריאות שיניים שונות בעתיד, וכן שומרת על שיניים לבנות, ריח נעים מהפה וחיוך אסתטי. אי צחצוח שיניים ושמירה על בריאות הפה בגיל מוקדם יכול להביא אותנו בעתיד למצב של טיפולי שיניים לא נעימים, יקרים וקשים, שלא תמיד יוכלו להחזיר את השיניים למצב נורמלי ובריא.

כיצד לבצע צחצוח שיניים נכון ויעיל

צחצוח שיניים נכון יש ללמוד וללמד את הילדים מגיל מוקדם ככל האפשר. רופאי שיניים לילדים ילמדו אתכם ואת ילדכם צחצוח שיניים נכון לשם מניעה של חורים בשיניים, מחלות חניכיים ותחזוק הפה.
יש לצחצח שיניים שלוש פעמים ביום במיוחד מייד לאחר השכמה בבוקר ולפני השינה בלילה. הסיבה לכך היא שבלילה הפה מיצר מעט רוק והחיידקים פועלים יותר בסביבה שאין בה רוק או מעט רוק. כאשר מקפידים על צחצוח שיניים לפני השינה ומיד כשמתעוררים אנו מונעים מהחיידקים להצטבר על השיניים.
צחצוח שיניים צריך להתבצע על האזורים שפונים ללחיים, האזורים בהם לועסים, והאזור שפונה ללשון. יש לבצע את הצחצוח באופן עדין, מעגלי, מהחניכיים כלפי מטה. רצוי לקבל ייעוץ והסבר אצל רופא השיניים או השיננית כיצד לבצע צחצוח שיניים נכון.

צחצוח שיניים נכון עם מברשת שיניים מתאימה

כדי שצחצוח השיניים יהיה יעיל עלינו לבחור מברשת שיניים המתאימה עבורנו. מברשת שיניים צריכה להתאים לחלל הפה – פה קטן של ילדים או פה גדול יותר של מבוגרים, המברשת צריכה להיות בעלת סיבי נילון רכים וישרים. ראש המברשת מתאים לגודל ומבנה הפה וידית המברשת נוחה לשימוש. את מברשת השיניים יש להחליף כל שלושה חודשים כדי לשמור על צחצוח יעיל.

מחלות שיניים – מניעה

מניעה של מחלות שונות בשיניים ובחניכיים כוללת מספר כללים: הימנעות מסוכרים עד כמה שאפשר מאחר והסוכרים אוכלים את ציפוי השן וגורמים לרקבון וחורים בשיניים. הכלל השני הוא צחצוח נכון וסדיר שלוש פעמים ביום, שימוש במברשת שיניים מתאימה ומשחת שיניים המכילה ריכוז פלואוריד המותאם לגילנו ושאינה מורכבת ממקדם שחיקה גבוה, כל זאת כדי שציפוי השן לא יפגע. שימוש בשטיפת פה וחוט דנטלי גם הם יתרמו למניעה של מחלות שיניים.

מניעה נוספת היא ביקור סדיר ובדיקה אצל רופא השיניים פעמיים בשנה, הקפדה על תזונה נכונה המכילה ויטמינים וסיבים, והימנעות צבעי מאכל. העישון גם הוא אינו בריא לבריאותנו באופן כללי ולבריאות השיניים. מניעה מעישון ומהניקוטין המתלווה לו תמנע שיניים צהובות ומוכתמות ודלקות חניכיים.
לסיכום, בריאות הפה והשיניים שלנו חשובה מאוד מבחינה בריאותית ואסתטית. יש להקפיד על צחצוח נכון, מניעה של חורים ודלקות ואורח חיים בריא כדי לשמור על איכות חיים טובה ואיכותית.