מרפאות שיניים: לייזרים ברפואת שיניים / מתוך עיתון תל-אביב - מדור בריאות

מרפאות שיניים: לייזרים ברפואת שיניים / מתוך עיתון תל-אביב - מדור בריאות

הלייזר הרפואי הראשון הומצא ב 1960.
כבר מעל 30 שנה תחומי רפואה שונים נהנים מיתרונותיה של טכנולוגיה מופלאה זו, אשר הולכת ומשתפרת משנה לשנה. אך עד לפני כ שמונה שנים שימוש במכשירי לייזר היה מיועד לרקמת גוף רכה בלבד ( עור, ריריות , שרירים וכו').

עיקר עיסוקה של רפואת שיניים כללית הוא ברקמות קשות ( שן , עצם). פריצת דרך החלה ב1997 כאשר מנהל המזון והתרפות האמריקאי ה- FDA אישר שימוש קליני בשיניים בעזרת סוג מסיום של לייזר ושמו ארביום יאג (ER:YAG ).

תאריך זה מצוין כתאריך היסטורי בעל משמעות בתחום רפואת שיניים.

נסללה הדרך להחלפת המקדח הידוע לשמצה בקרן אור ידידותית למטפל ולמטופל כאחד.

יצרניות לייזרים נכנסו בהתלהבות לתחום החדש לאחר שהבינו את הפוטנציאל המסחרי העצום הטמון בטכנולוגיה החדשה וחוקרים באוניברסיטאות ומכוני מחקר לא רבים בעולם השקיעו ידע ומאמץ רב במחקר בסיסי ופיתוח שיטות טיפול חדשות.

הדרך לחדשנות לא קלה אך גם אותם מתנגדים רבים שרק לפני 4 שנים השמיצו והזהירו מפני סכנות רבות אשר עורבות לאדם המאפשר לרופא שיניים לטפל בעזרת מכשיר הלייזר, קופצים לעגלת המשתמשים והמשבחים.

נכון, עדיין לא אמרנו שלום סופי למקדחה, אך היום הזה מתקרב במהירות .

עיקר עיסוקו של רופא כירורג בכלל ורופא שיניים בפרט הוא בסילוק רקמה פגומה, שחזור האזור החסר, שיקום יכולת תפקודית ואסטטית ועזרה למערכות ריפוי טבעיות של גופינו.

הכלים שבעזרתם מבוצע השלב הראשון (סילוק) הם סכין ומקדח. שניהם גסים ולא נעימים אך זה מה שהיה ברשות הרופא השיניים ועם זה הוא השתדל לעשות את המיטב.

מושגים אלה הולכים להשתנות.

קרן הלייזר מאדה את הרקמה הפגועה ביעילות ללא מגע פיזי, משאירה את האזור המטופל מחוטה ומאפשרת דיוק רב בהרבה מהמקובל בעבודה עם מקדח. רופאי שיניים העושים שימוש מושכל בטכנולוגית הלייזר וחומרי שיחזור חדישים מסוגלים לבצע טיפולים שמרניים יותר, אסטטיים יותר ואף למנוע טיפולי שורש אשר קודם היו הכרח בלתי נמנע. נכון לא בכל מקרה ניתן למנוע טיפול שורש אך האם 50% זו לא התקדמות יפה.

ביקור ב מרפאות שיניים מקושר אוטומטית לזריקת הרדמה. לא עוד. אחד היתרונות הבולטים והמוכחים של קרן הלייזר ברפואת שיניים הוא הפחתת כאב ומניעת רעש המקדחה.

כ 80% של טיפולי שיניים בעזרת לייזר מבוצעים היום ללא צורך בזריקת הרדמה, זמן הטיפול מתקצר משמעותית וניתן לבצע מספר טיפולים רב יותר בזמן נתון בחלקים שונים של חלל הפה ובכך לחסוך זמן יקר של המטופל והרופא.

ילדים רבים כיום לא יודעים על קיומה של זריקת ההרדמה וההורים המומים לראות את ילדיהם סופרים ימים בחוסר סובלנות עד לביקור הבא במרפאת שיניים.

סוגים מסוימים של ניתוחי רקמה רכה ( חניכיים, רירית) מבוצעים בהצלחה רבה ומטופלים שעברו אי פעם ניתוח בדרך קונבנציונלית נשארים פעורי פה לנוכח היעלות והקלות של הבצוע בעזרת לייזר.

דר' שמעון רשף , רופא ליישור שיניים, מציין בסיפוק: לפני עידן הלייזר הייתי צריך להפנות מטופלים לכירורג פה ולסת לביצוע טיפולים כירורגיים שהיום אני מבצע אותם בעצמי בזכות מכשיר הלייזר והמתרפא נהנה מטיפול פשוט יחסית וזמן ריפוי מקוצר משמעותית. 

מחירי המכשירים עדיין גבוהים יחסית . רופא שיניים אשר מחליט לרכוש לייזר מסוג ארביום (er:yag) , המכשיר היקר ביותר אך גם היעיל ביותר, רואה פרי ונחת בהשקעתו במספר דרכים: אמרנו שכ 80% מהטיפולים מבוצעים ללא הרדמה מקומית – זהו יתרון עצום גם למטופל וגם לרופא, אפשרות להעניק במרפאתו טיפולים שקודם לכך היה מפנה לרופאים במרפאות אחרות בגלל מורכבות הטיפול, קיצור זמן טיפול ובכך אפשרות לקבל מטופלים נוספים באותו זמן ועוד יתרונות מקצועיים רבים. 


הדעה הרווחת בקרב אוכלוסיה ששימוש במכשיר הלייזר מייקר את הטיפול אינה נכונה.

לעתים שימוש נכון ומקצועי במכשיר הנפלא הזה מוזיל את הטיפול משמעותית ( למשל אפשרות להימנע מטיפול שורש ובטיפולים נוספים הבאים בד"כ בעקבות טיפול שורש בשן).

נכון שלא כל ניתוח חניכיים ניתן לבצע בעזרת לייזר ויש להיזהר מפרסומים בלתי אחראיים.

ישנם פרסומים על שימוש בלייזר בהשתלות . אלה פרסומים לא נכונים.
טכנולוגיה אשר תאפשר הכנת מקום לשתל בעזרת לייזר כבר פותחה ואפילו ע"י חברה ישראלית אך עדיין לא הגיעה לשלבים קליניים. תתאזרו בסובלנות גם היום הזה יגיעה.

נושא בטיחותו של מכשיר הלייזר עולה מדי פעם בשאלות מטופלים. ברצוני להרגיע את כל המודאגים: זהו מכשיר בטוח בידיים מיומנות של רופא שיניים שעבר הכשרה מתאימה. קשה מאוד לגרום נזק ע"י קרן של לייזר ארביום יאג ( ER:YAG ). סיפורים על הצורך בייצוב מוחלט של הראש ומניעת תזוזה מוחלטת נבעו מחוסר ידע וניסיון של אותם מספרים. גם במקרה של תזוזה פתאומית של ראש המטופל לא נגרם כל נזק לרקמות הפה.

עתיד העולם בטכנולוגיה וכך גם עתיד הרפואה ורפואת שיניים בפרט.

לא רחוק היום שמכשירי לייזר יהוו חלק בלתי נפרד מכל מרפאת שיניים שמכבדת את עצמה ואת המטופלים שלה ובינתיים חפשו את אותן המרפאות המתקדמות בהן כבר פועלים מכשירי לייזר מסוג ארביום (er:yag) היחיד שמחליף בהצלחה רבה את המקדח ברוב הטיפולים. כל מכשירי הלייזר האחרים לא נועדו לטפל ברקמת גוף קשה (שיניים, עצם) אלא ברקמות רכות בלבד.

ושלא יעבדו עליכם.

למידע נוסף או זימון תור לרופא שיניים, השאר פרטיך ונציגנו יצור איתך קשר בהקדם.‏

איליה
מושייב
סידא דנט
מרפאת שיניים
סוקולוב 84
חולון
, גוש דן
ישראל
, 58330
+972 3 5033336
+972 3 5054722