מחלות חניכיים

מחלות חניכיים

מחלות חניכיים גורמות לסבל רב לאנשים מבוגרים רבים ברחבי העולם. כמו כן, מחלות אלו הן הגורם הראשון לאיבוד שיניים בקרב האוכלוסייה הבוגרת. מחלות חניכיים יכולות להיות גם עניין תורשתי, ופעמים רבות ילדים של הורים שסבלו ממחלת חניכיים עלולים לסבול ממנה גם כן. גורם סיכון נוסף למחלת חניכיים הוא סוכרת לא מאוזנת.

סוכרת לא מאוזנת יכולה לגרום או להחמיר מחלת חניכיים קיימת, ומחלת חניכיים קיימת יכולה לגרום לסוכרת בלתי מאוזנת. בנוסף, משום שהחיידקים שגורמים למחלת חניכיים הם אותם חיידקים שיכולים לגרום גם למחלת לב, אנשים שסובלים ממחלת חניכיים הם גם פגיעים יותר למחלות לב. יחד עם זאת, חשוב גם לומר שמחלת חניכיים ניתנת למניעה.


כיצד תדעו אם אתם סובלים ממחלת חניכיים?

  1. חניכיים רגישים, אדומים ונפוחים.
  2. דימום בצחצוח ובכל מגע אחר עם החניכיים.
  3. ריח רע מהחניכיים/הפה.
  4. חום וכאבים באזור הלסת.
  5. יצירת מרווחים בשיניים ובעיקר בשיניים קדמיות.
  6. ניידות שיניים ונסיגת חניכיים.
  7. הפרשה מוגלתית מהחניכיים.


סוגי מחלות חניכיים
ישנם סוגים שונים של מחלות דלקת חניכיים שלכל אחד מהם יש את המאפיינים שלו. לדוגמא, מחלת חניכיים כרונית היא מחלת חניכיים שמורכבת ממרכיבים גנטיים (כגון מוצא) ומרכיבים התנהגותיים כגון היגיינת פה ירודה ועישון. לעומת זאת, מחלת חניכיים אגרסיבית היא מחלה המאפיינת את הגיל הצעיר (עד 35), וספיגת השכבה התומכת בה מהירה ביותר. גם כאן אחד הגורמים העיקריים להיווצרותה הוא עישון.


כיצד נגרמת מחלת חניכיים?
כאשר לא מצחצחים את השיניים ומנקים אותן כמו שצריך מצטברת על השיניים שכבה חיידקית בשם פלאק שהיא הגורם העיקרי למחלת החניכיים. כאשר רובד החיידקים מצטבר די זמן הוא הופך לשכבה שלא ניתנת להסרה והאבנית שנוצרת כתוצאה מכך היא גורם המחלה. אחד הגורמים החשובים במחלת חניכיים הוא שבשלביה הראשונים אין למחלה כל סימנים מחשידים. רק בשלב מתקדם יותר כאשר יש היפרדות של השן מהחניכיים והחיידקים גורמים לספיגת העצם, עקירת השן בלתי נמנעת.


כיצד מטפלים במחלת חניכיים?
הטיפול במחלת החניכיים מתחיל במניעה. ראשית, על ידי שמירה על היגיינת פה נאותה ניתן למנוע או לפחות לעכב את הידרדרות המחלה. בנוסף, לאחר הטיפול אצל השיננית מבררים האם יש צורך בצעדים נוספים הכוללים ניתוח לשחזור השכבה שאבדה. לאחר מכן בדרך כלל יש צורך בביקור תקופתי אצל השיננית כדי למנוע הידרדרות במצב.


סיכום
מחלת חניכיים היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם, והיא הגורם העיקרי לאובדן שיניים אצל מבוגרים. כמו כן אצל אנשים בעלי גורמי סיכון, מחלת החניכיים עלולה להיות מסוכנת לא רק לבריאות הפה אלא גם לבריאות הלב ולשמירה על איזון הסוכרת. יחד עם זאת, באמצעות טיפול מניעתי נכון ניתן למנוע אותה ולעכב את התפתחותה. העניין הוא לשים לב לסימנים ולעשות ביקורים תקופתיים במרפאת השיניים.

למידע נוסף או זימון תור לרופא שיניים, השאר פרטיך ונציגנו יצור איתך קשר בהקדם.‏

איליה
מושייב
סידא דנט
מרפאת שיניים
סוקולוב 84
חולון
, גוש דן
ישראל
, 58330
+972 3 5033336
+972 3 5054722