מרפאת שיניים בחולון סידא דנט
מרפאת שיניים בהנהלת
ד"ר איליה מושייב
Search
Close this search box.

חרדת שיניים היא פחד מטיפול שיניים ונקראת גם חרדה דנטלית או דנטלופוביה. אנשים הסובלים מחרדת שיניים יכולים לסבול מהפרעות שינה לפני ההגעה לרופא השיניים, מתח רב ולפעמים אף התעלפות מעוצמת החרדה. תופעת חרדת שיניים הינה תופעה ידועה ומוכרת של אנשים הסובלים מפחד קיצוני מטיפולי שיניים, המגיעים למרפאת שיניים או לבית החולים רק כאשר הם סובלים מכאב שיניים או חניכיים חמור.

לרוב, אנשים הסובלים מחרדת שיניים זקוקים ליותר טיפולי שיניים מאדם שאינו סובל מחרדה דנטלית, מאחר והם דוחים את טיפולי השיניים עד לרגע האחרון. טיפולי השיניים במקרים אלה הם בדרך כלל מורכבים וקשים יותר בגלל ההזנחה. חרדת שיניים יכולה להימצא אצל ילדים, בני נוער ומבוגרים.

מהם הגורמים לחרדת שיניים

הגורמים לחרדת שיניים יכולים לנבוע מחוויה לא נעימה אצל רופא שיניים בעבר, פחד גדול מכאב, פחד מאיבוד השליטה על הגוף ומפגיעה בו, פחד מזריקות, מחטים ודם, פחד מהלא ידוע, ממה יקרה במהלך הטיפול, חוסר אמון או פחד חשיפה והתנגדות לטיפול פולשני המייצג עבור המטופל חדירה לפרטיות.

כיצד אפשר לטפל בחרדת שיניים

טיפול באדם הסובל מחרדת שיניים יכול להתבצע בכמה דרכים. שימוש בגז צחוק המוזרם דרך מסכה המונחת על האף. הגז מרגיע את המטופל ומאפשר טיפול שיניים. במקרים קיצוניים של חרדת שיניים ניתן לשלב גז צחוק עם תרופות נוגדות חרדה. טיפול פסיכולוגי החושף בהדרגה את המטופל לגורמי החרדה ושימוש בשיטות הרפיה שונות. שיטה של דמיון מודרך או היפנוזה בה המטופל מקבל כלים להפחתת החרדה אך אינו מאבד שליטה עצמית על מוחו וגופו.

הרדמה כללית או טשטוש על ידי רופא מרדים כנלווה לרופא השיניים. מטופל הסובל מחרדת שיניים וזקוק להרדמה כללית או טשטוש לשם טיפול שיניים מופנה לרופא מרדים לשם בדיקות מקיפות על מצב בריאותו הכללי והסברים על הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בהרדמה זו. שיטה זו מתאימה לאנשים שסובלים חרדת שיניים קשה, או הסובלים ממוגבלות מסויימת, וכן לטיפולי שיניים מקיפים וארוכים.

שימוש במרפאת השיניים בצבע, מוסיקה ואורות נכונים יתרום להפחתת חרדת שיניים. מוסיקה קלאסית, מסך טלויזיה עם סרטי טבע ונוף, תאורה עדינה וצבעי קיר בהירים יכולים להרגיע את המטופל ולהסיח את דעתו מטיפול השיניים.
כאשר מדובר בילד הסובל מחרדת שיניים להורים יש יכולת רבה להשפיע ולהרגיע. הורים שמבחינים שלילדם יש חרדת שיניים יכולים לשוחח איתו, לגלות הבנה וגמישות ולתמוך בו. שימוש במילים נכונות ותומכות, ואמירת האמת יעזרו לילד לעבור את טיפול השיניים בקלות. יש לבחור עבור הילד את רופא השיניים בו אתם בוטחים ואת המרפאה המתאימה לאחר שביקרתם בה בעצמכם. והכירו את הצוות. מומלץ להקדים תרופה למכה להתגבר על חרדת שיניים ולא לחכות לכאבים. כך יחסכו כספים, כאבים וטיפולים ממושכים. פנו עוד היום לרופא השיניים וטפלו בחרדת השיניים.