דלקת חניכיים

דלקת חניכיים נוצרת מתהליך בו רובד השן מכיל חיידקים רבים ומצטברים בשכבת האמייל ומובילים ליצירת רעלים שגורמים לדלקת חניכיים. הסימפטומים הרווחים לזיהוי דלקת חניכיים הינם: חניכיים אדומות, דימומים בעת הצחצוח, ונסיגת חניכיים.

על מנת לשמור על חניכיים בריאות ולמניעת דלקת חניכיים חשוב:

  • לצחצח שיניים פעמיים ביום לפחות.
  • לצחצח ביסודיות למשך מספר דקות, גם במקרה של דימום.
  • לנקות בין השיניים בעזרת חוט דנטלי.
  • את הצחצוח יש להקפיד לבצע בצורה אנכית על גבול החניכיים והשיניים.


הנזק המשמעותי לו גורמת דלקת חניכיים היא פגיעה בעצם שתומכת בשיניים. דבר זה עלול להוביל לנשירת השיניים ולכן מטרת הטיפול של דלקת חניכיים, היא ראשית עצירת התקדמות של אובדן אחיזת השיניים.

מומחה לטיפול דלקת חניכיים

מומחה זה נקרא פריודנט ותפקידו לטפל במחלות חניכיים. כחלק מתהליך שיקום הפה, עוסק הפריודנט בהשתלות שתלים דנטלים. טיפול במחלת חניכיים כוללת:

 

  1. טיפול אנטי זיהומי על ידי הרופא המומחה ועל ידי המטופל עצמו.
  2. שליטה בגורמי סיכון - ניטור ואיזון מחלות, הפסקת עישון.
  3. ניתוח חניכיים - הקטנת עומק כיסי החניכיים וניקוי יסודי של חיידקים.
  4. תחזוקה - ביקורים קבועים אצל פריודנט לשמירה על הרמה הכי נמוכה של מחלת החניכיים.


דלקת חניכיים היא מחלה כרונית שלא ניתן להיפטר ממנה, אלא רק לשלוט בקצב התקדמותה ולמנוע אובדן שיניים. מסיבה זו חשוב מאוד להקפיד על כללי הטיפול ולראות את המומחה באופן סדיר מידי תקופה קבועה.

דלקת חניכיים בהיריון
במהלך ההריון השיניים הופכות רגישות יותר ועל כן, דלקת חניכיים מופיעה בליווי דימומים ונפיחות בחניכיים. מומלץ לנשים בהיריון אשר סובלות מבעיית דלקת חניכיים לבקר אצל השיננית בתדירות גבוהה יותר מהרגיל (פעם בשלושה חודשים). דלקת חניכיים אשר לא מטופלת במהלך ההריון, עלולה להוביל לצמיחת יתר של החניכיים, דבר הכרוך בכאב רב.
במהלך ההיריון, רצוי להשתמש באופן קבוע בתמיסות מחטאות המכילות גם פלואוריד. גם לעיסת מסטיק ללא סוכר מסייע באיזון חומצה ונמצא יעיל, בייחוד לאחר הקאות. אם יש צורך בטיפולים מורכבים יותר והכרחיים, מומלץ לבצעם בחלק השני של ההיריון, בו רגישות העובר והאם, היא הנמוכה ביותר.
דלקת חניכיים – הטיפול הטיבעי
ישנם מספר שיטות להקלת הכאב בעת דלקת חניכיים, שיטות אלו נקראות 'שיטות סבתא' והן מהוות מעין 'עזרה ראשונה' טרם ההגעה לרופא השיניים המקצועי. התרופה הראשונה היא שתיית תה קמומיל (לא רותח), מספר פעמים ביום. כאשר שותים את התה, יש לגרגר אותו שיגיע לאזורי החניכיים.
שיטה אחרת היא, מריחת אלוורה בעזרת האצבע באזור הכואב. כדי למנוע היווצרות דלקת חניכיים מומלץ להרבות באכילת תפוחים. פתרון נוסף, הוא גרגור מי מלח מספר פעמים ביום לחיטוי האזור מחיידקים. יש לקחת חצי כוס מים עם כפית מלח ולערבב.

למידע נוסף או זימון תור לרופא שיניים, השאר פרטיך ונציגנו יצור איתך קשר בהקדם.‏

איליה
מושייב
סידא דנט
מרפאת שיניים
סוקולוב 84
חולון
, גוש דן
ישראל
, 58330
+972 3 5033336
+972 3 5054722